Czy to możliwe, że po trzech latach tabletek antykoncepcyjnych krwawienia przybrały taką formę?

Od ponad 3 lat zażywam tabletki Sylvie 20, regularnie. Partner nigdy nie kończy w środku. 13.01.2025 dostałam spodziewanego krwawienia z odstawienia w ten dzień, co w każdym miesiącu. Jednak krwawienie było słabe, przypominało plamienie, trwało 4 dni, jednak potrafiło zaniknąć na noc bądź pół dnia. Wykonałam w drugim dniu krwawienia test ciążowy, następne dwa dni później również, trzeci po kolejnych dwóch dniach- wszystkie negatywne. Kolejne opakowanie przyjmowałam regularnie jak zawsze. Test wykonałam również profilaktycznie 28.01.2025-negatywny. Na początku lutego przyjmowałam antybiotyk Klabex przez 7 dni. W tym czasie doszło do stosunku, jednak z dodatkowym zabezpieczeniem, czyli prezerwatywa. 10.02.2025 to dzień spodziewanego krwawienia, które dostałam, jednak znowu w formie skąpego plamienia (krew żywa, czerwona). Wykonałam test ciążowy-negatywny. Czy to możliwe, że po trzech latach tabletek antykoncepcyjnych krwawienia przybrały taką formę? Czy należy zmienić tabletki bądź metodę antykoncepcji?
KOBIETA, 22 LAT około miesiąca temu

Szanowna Pani,



Tak, to możliwe, że po trzech latach stosowania tabletek antykoncepcyjnych krwawienia z odstawienia stały się skąpe lub nieregularne. Tabletki antykoncepcyjne, zwłaszcza te o niskiej dawce estrogenów, takie jak Sylvie 20, mogą stopniowo zmniejszać grubość endometrium (błony śluzowej macicy), co prowadzi do słabszych krwawień lub ich zaniku.



Dlaczego krwawienia mogą się zmieniać?

1. Długotrwałe stosowanie tabletek – Po kilku latach stosowania pigułek antykoncepcyjnych endometrium może być na tyle cienkie, że krwawienie z odstawienia staje się skąpe lub nawet zanika.

2. Sylvie 20 to tabletki jednofazowe o niskiej dawce hormonów – Niski poziom estrogenu może wpływać na zmniejszenie objętości krwawienia.

3. Antybiotyk Klabex (klarytromycyna) nie osłabia działania antykoncepcji – Nie ma więc ryzyka, że antybiotyk wpłynął na skuteczność tabletek. Dodatkowo stosowała Pani prezerwatywę, więc ciąża jest praktycznie wykluczona.

4. Zmiany hormonalne i naturalne wahania organizmu – Z czasem organizm może różnie reagować na hormony, a krwawienia mogą ulegać zmianie.



Jeśli poza skąpymi krwawieniami nie ma Pani innych objawów (np. bólu, plamień między krwawieniami, problemów skórnych, spadku libido), to nie ma konieczności zmiany tabletek – jest to normalna reakcja organizmu.



Jeśli jednak:



czuje się Pani niekomfortowo z takimi zmianami,



chciałaby Pani mieć bardziej przewidywalne krwawienia,



występują inne niepokojące objawy,





warto porozmawiać z ginekologiem o zmianie tabletek na takie, które zawierają nieco wyższą dawkę estrogenu (np. 30 μg zamiast 20 μg), co może przywrócić bardziej regularne krwawienia.



Jeśli jednak zmniejszone krwawienia nie przeszkadzają Pani w codziennym funkcjonowaniu, nie ma powodu do niepokoju ani konieczności zmiany metody antykoncepcji.



Z wyrazami szacunku,

Położna

Martyna Dudzińska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty