Czy jasnobrązowe plamienie to skutek uboczny stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Od kwietnia 2011r. stosuję tabletki antykoncepcyjne SYLVIE 30. Nie obserwowałam żadnych skutków ubocznych aż do listopada. W przerwie 7-dniowej przeszłam ostre przeziębienie (antybiotyków nie przyjmowałam). 10 dnia brania tabletek wystąpiło plamienie i utrzymywało się aż do zakończenia normalnego krwawienia z odstawienia. Moja ginekolog przez telefon stwierdziła, że nie ma powodów do wizyty, ale na wszelki wypadek przez 10 kolejnych dni mam stosować dodatkowe zabezpieczenie. Kolejny miesiąc był spokojny i wzorcowy. Wszystkie tabletki brałam o tej samej porze z wahaniem max. kwadrans i krwawienie również wystąpiło planowo. Dzisiaj jest 12 dzień kolejnego opakowania i po raz kolejny wystąpiło jasnobrązowe plamienie. Od tygodnia byłam jakaś taka zestresowana w zasadzie bez powodu, no i dzisiaj wydarzyło się coś takiego. Zrobiłam test ciążowy - wyszedł negatywnie. Wobec tego chciałabym się zapytać czy skuteczność antykoncepcji jest utrzymana i mogę kochać się bez dodatkowego zabezpieczenia oraz czy może być to podstawa do zmiany tabletek - czy mam się udać do ginekologa natychmiastowo czy mogę spokojnie poczekać aż skończy mi się recepta (2,5 opakowania), a to plamienie to tylko fizjologiczny efekt uboczny i oprócz dyskomfortu nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Wydaje się, że ochrona antykoncepcyjna w tej sytuacji jest zachowana jeśli tabletki były stosowane regularnie i nie ma konieczności stosowania dodatkowej mechanicznej formy antykoncepcji, jeśli nie wystąpiły czynniki mogące osłabić działanie tabletek. Takie plamienia mogą być spowodowane czynnikami psychicznymi, przeziębieniem lub zbyt niską dawką estrogenów. Podstawą do zmiany preparatu są zawsze krwawienia utrzymujące się lub pojawiające się po okresie ponad 3 miesięcy od rozpoczęcia stosowania preparatu. Wydaje się, że plamienie może nie mieć poważnych przyczyn i nie powinno prowadzić do jakichkolwiek konsekwencji. Jeśli plamienia będą częste podczas stosowania tego opakowania, to można rozważyć zmianę preparatu w celu poprawy komfortu życia. Istnieje wiele doustnych preparatów antykoncepcyjnych, u każdej pacjentki preparat powinno się dobierać indywidualnie pod kątem najmniejszej ilości działań niepożądanych. W przypadku braku ustąpienia plamień proponuję skonsultować problem ze swoim ginekologiem, jeśli plamienia będą delikatne lub ustąpią można poczekać do planowej wizyty i do tego czasu stosować ciągle preparat. Pozdrawiam serdecznie!