Plamienie podczas stosowania pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam, niedawno zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne (wciąż jestem na pierwszym opakowaniu). Niestety, pomyliłam okres z plamieniem (głównie dlatego, że do tej pory mi się nigdy nie przydarzały) i od niego zaczęłam przyjmować tabletki. Jako, że mój ginekolog wtedy wyjechał i nie mogłam się z nim skontaktować, postawiłam ich nie odstawiać i nie wracać do czekania na okres i kontynuować ich branie. Dwa dni temu w 12 dniu stosowania tabletek dostałam jednak okres (spóźniony). Niestety, nie miałam ze sobą kolejnego opakowania tabletek (nie spodziewałam się, że mimo zaczęcia przyjmowania tabletek jednak go dostanę), więc kontynuowałam rozpoczęte już opakowanie. Czy teraz, skoro jednak dostałam okres, mam rozpocząć nowy blister (ze względu na różnice w składzie tabletek), czy spokojnie skończyć ten, który obecnie stosuję (jestem teraz na 14 tabletce leku daylette). Jak takie stosowanie tabletek może wpłynąć na ich ewentualną skuteczność?

Witam serdecznie! Przyjmowane przez Panią tabletki antykoncepcyjne należą do grupy preparatów 24+4. Oznacza to, że pierwsze 24 tabletki zawierają substancje czynne, kolejne 4 to tabletki placebo, nie wykazujące żadnego działania. W przytoczonej sytuacji, gdy rozpoczęła Pani przyjmowanie tabletek nie ma wskazań do ich odstawiania, czy tym bardziej, rozpoczynania nowego opakowania. Występujące plamienie nie jest miesiączką, a najprawdopodobniej reakcją organizmu na przyjmowany preparat. Przez pierwsze 3 miesiące stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą przejściowo pojawiać się niewielkie plamienia z dróg rodnych. W obecnej sytuacji proszę zatem kontynuować przyjmowanie tabletek zgodnie z wcześniej ustalonym schematem. Jeżeli w międzyczasie nie występowały ostre biegunki, wymioty czy inne sytuacje mogące osłabić skuteczność preparatu to nie ma Pani powodów do obaw o zniesienie ich działania. Ze względu na rozpoczęcie opakowania w połowie cyklu należy zdawać sobie sprawę, iż stosunki mające miejsce w trakcie pierwszych 7 dni stosowania tabletek nie były w pełni zabezpieczone. Pełna antykoncepcja "wykształciła się" dopiero w 8 dniu blistra. Pozdrawiam