Czy plamienie jest skutkiem ubocznym antykoncepcji?

Witam! Jestem w trakcie brania pierwszego opakowania tabletek antykoncepcyjnych (18 dzień). Jedynymi skutkami, jak na razie, jest brązowe plamienie w niewielkich ilościach codziennie i z 1-2 razy plamienie bardzo małą ilością krwi. Po stosunku natomiast (2 razy) dostałam plamienie krwią które zaraz znikało. Dodam, że miałam robioną cytologię miesiąc temu (II grupa), przy badaniu ginekologicznym lekarz wykluczył nadżerką i powiedział, że wszystko jest ok. Czy te plamienia (małe krwawienie) jest spowodowane braniem tabletek czy może to coś poważniejszego? Z góry bardzo dziękuje za udzieloną odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Naturalne metody unikania ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Antykoncepcja hormonalna, tak jak każdy inny lek może spowodować także pewne objawy niepożądane. Najczęściej występujące to: plamienia i krwawienia, upławy, obrzmienie i bolesność piersi, kurcz łydek, zmniejszenie popędu płciowego, bóle głowy, nudności, wzrost masy ciała (na początku stosowania tabletek, później waga ciała stabilizuje się), czasem także wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Objawy niepożądane występują zwykle w początkowym okresie stosowania tabletek (pierwsze dwa - trzy miesiące) i są obecne praktycznie u wszystkich kobiet. Tylko w niewielkim procencie przypadków efekty uboczne zmuszają do odstawienia, czy też zmiany preparatu. Po jakimś czasie objawy niepożądane zanikają- organizm "przyzwyczaja się" do nowego poziomu hormonów. Jeżeli objawy te utrzymują się dłużej może to świadczyć o złym dobraniu leku. W takich wypadkach konieczna może być zmiana tabletki lub nawet rezygnacja z tej metody antykoncepcji.
Póki co może Pani więc przyjmować tabletki dalej, ale jeśli objawy te będą się utrzymywać należy skontaktować się z ginekologiem.
Pozdrawiam serdecznie!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty