Bezpieczeństwo stosowania krążka NR

Chciałam się zapytać czy stosowanie krążka NR jest bezpieczniejsze dla organizmu niż stosowanie tabletek czy plastrów? Ponoć mają mniejsze stężenie hormonów, chodzi mi głównie o ryzyko zakrzepicy, czy jest ono mniejsze niż w przypadku stosowania tabletek czy plastrów?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno się jednoznacznie wypowiedzieć na ten temat. Plastry antykoncepcyjne miały stanowić mniejsze obciążenie dla organizmu, tymczasem w Stanach Zjednoczonych toczą się obecnie procesy o odszkodowania przeciwko ich producentom z powództwa osób dotkniętych poważnymi powikłaniami. Osoby te twierdzą, że w trakcie stosowania plastrów dawka hormonów przedostających się do krwiobiegu jest o ponad połowę wyższa niż przy nowoczesnych tabletkach czy krążku, co jest nieuzasadnione w kontekście skuteczności antykoncepcji i o czym producent nie informuje.

Opinie w środowisku lekarskim i naukowym są podzielone. Obecnie prowadzi się wiele badań na ten temat, które póki co nie przyniosły jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o różnicę w szansach wystąpienia powikłań po różnych rodzajach antykoncepcji hormonalnej.

Przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej powinno się wykonać badania skłonności do zakrzepicy. W praktyce się tego niestety zwykle nie robi. Jeżeli jest Pani szczególnie narażona na zakrzepicę, to gorąco odradzam stosowanie antykoncepcji hormonalnej w każdej formie.

Pozdrawiam serdecznie!