Jak zniwelować suchość pochwy?

Mam 24 lata. Jestem aktywna seksualnie i stosuję krążek antykoncepcyjny Nuvaring, gdyż miał on nie powodować uczucia suchości w przeciwieństwie do tabletek antykoncepcyjnych Harmonet, które stosowałam wcześniej. Niestety nie zauważyłam znaczącej poprawy. Zanim rozpoczęłam terapię hormonalna nie miałam tego problemu. Proszę o odpowiedż. Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Krążek antykoncepcyjny Nuvaring, tabletki antykoncepcyjne oraz plastry antykoncepcyjne należą do środków antykoncepcji hormonalnej, która opiera się na ogólnoustrojowym działaniu analogów żeńskich hormonów płciowych. Wszystkie te środki mają więc tak naprawdę podobne zalety (duża skuteczność) i wady (działania niepożądane) wynikające z wpływu hormonów na organizm kobiety. Różnią się natomiast wygodą i łatwością aplikacji (co oczywiście ma także niejaki wpływ na skuteczność).

Jeśli podczas stosowania tabletek zauważyła Pani u siebie działania niepożądane wynikające z działania hormonów, to najprawdopodobniej wystąpią one także przy stosowaniu krążka lub plastrów. Mogę poradzić stosowanie przed stosunkiem lubrykatów - specjalnie do tego stworzonych żelów dostępnych w aptekach bez recepty.