Evra,nuvaring,spirala - którą wybrać?

2 lata temu w Anglii założono mi implant implanon. Przez pierwsze miesiące było ok, jednak później miesiączki były długie i pojawiały się praktycznie co 2 tygodnie. Wyjęto mi implant i przerzuciłam się na evrę, jednak po niej czuję się osłabiona. Mam zawroty głowy i problemy żołądkowe, częste biegunki i bóle brzucha. Myślałam, że tak może byż ok 3 miesięcy, ale to trwa juz 5 miesięc. Zastanawiam się nad zmianą evry na nuvaring. Podobno takie dolegliwości, jak bóle brzucha biegunki czy wymioty, zdarzają się nie zbyt często, bo ring działa na obszar płciowy. Myślałam również nad spiralą jednak nie wiem, czy np. mirena, by się u mnie sprawdziła skoro mój organizm nie przyjął implanonu, w którym tak samo jest tylko jeden hormon. A wkładka z miedzią? Mam z natury obfite okresy, czy to znak, że mogą być jeszcze bardziej obfite? Co by mi Pani poleciła? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

5 miesięcy to rzeczywiście długo - prawdopodobnie dolegliwości będą utrzymywać się przez cały czas stosowania plastrów...
To niestety nie jest tak, że NuvaRing działają tylko miejscowo. Jego działanie jest takie samo, jak działanie tabletek antykoncepcyjnych, plastrów i implantów. Różnica polega tylko na innej drodze podania hormonów i innej ich dawce - dostosowanej do drogi podania. W każdej z wyżej wymienionych metod hormony dostają się do krwiooobiegu i działają na cały organizm, tak więc ich skuteczność, ale i działania niepożądane, są podobne. Prodecent NuvaRing jako działania uboczne podaje właśnie nudności, bóle brzucha.

Także wkładka wewnątrzmaciczna zwierająca hormony (np. mirena) dystrybuje je do obiegu krwionośnego. Głównie miejscowo może natomiast działać wkładka wewnątrzmaciczna niezawierająca hormonów, a tylko jony miedzi. Jej skuteczność jest nieco mniejsza niż np. mireny, ale nadal jest to bardzo skuteczny środek antykoncepcyjny. Niestety spirala może czasami powodować obfite krwawienia miesiączkowe. Nie jest zalecana kobietom, które nigdy nie rodziły lub które planują mieć jeszcze w przyszłości dzieci. Spirala sprzyja zapaleniom przydatków, a to może skutkować w przyszłości kłopotami z zajściem w ciążę. Z tego, co widzę, jest Pani młodą osobą (rocznik 1987), więc ta forma antykoncepcji nie jest dla Pani wskazana.

Jeśli jeden ze środków antykoncepcji hormonalnej powoduje u Pani działania uboczne, to niestety podobne dolegliwości mogą pojawić się także przy innym środku z tej grupy. Jednak jest to sprawa indywidualna - musiałaby Pani niestety po prostu przekonać się na własnej skórze...

Pozdrawiam!