Mirena czy pigułki - co lepiej wybrać?

Witam. Jestem 28-letnią mamą czwórki dzieci. Oboje z mężem nie chcemy mieć więcej dzieci. Kilka lat temu stosowałam pigułki antykoncepcyjne Microgynon21, ale wystąpiły u mnie po nich nadciśnienie i stany depresyjne, dość zresztą poważne. W ogóle mam predyspozycje do depresji, więc boję się zacząć stosowania pigułek; na zastrzyk na pewno się nie zdecyduję, bo taka jednorazowa dawka hormonów chyba by mnie wykończyła; myślałam o plastrach, ale mam kilkanaście kg nadwagi, więc nie wiem czy byłyby skuteczne. Mój lekarza proponował mi wkładkę wewnątrzmaciczną, tę zwykłą, ale boję się. Czy są takie pigułki, które mogłabym brać bez większego ryzyka popadnięcia w depresję, a może lepiej pomyśleć o Mirenie? Niby hormonalna, ale jednak bardziej przekonująca.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli przy stosowaniu metod hormonalnej antykoncepcji (tabletki) wystąpiły u Pani przykre objawy niepożądane, niestety można się ich spodziewać po stosowaniu wszystkich środków z tej grupy - a więc także plastrów, zastrzyków, krążka dopochwowego, itp. Wyobrażam sobie, że skutki uboczne po tabletkach były dla Pani bardzo dotkliwe! Jednocześnie rozumiem, że w Pani sytuacji konieczna jest skuteczna antykoncepcja. Wkładka wewnątrzmaciczna wydaje się być dobrym wyborem w Pani przypadku. Ma niski indeks Pearla (co świadczy o dużej skuteczności). Polecam artykuł na temat : http://portal.abczdrowie.pl/metody-antykoncepcji-dla-kobiet.
Być najlepiej będzie wybrać wkładkę, która nie uwalnia hormonów, a jedynie jony miedzi. Taka wkładka ma także dużą skuteczność (choć nieco mniejszą niż wkładki z hormonami), a pozwoli uniknąć przykrych objawów związanych z podawaniem hormonów. Proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem.