Najlepsza metoda antykoncepcyjna: którą wybrać?

Ile wynosi ryzyko zajścia w ciążę w przypadku używania prezerwatywy, plastrów bądź tabletek?
Chciałbym wiedzieć, jak najlepiej się zabezpieczyć, aby moja dziewczyna nie zaszła w ciążę. Czytałem na różnych forach informacje o tym, ale wszędzie każdy pisze co innego. Co daje największą pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia? I czy tabletki można dostać wyłącznie po konsultacji z lekarzem?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu poszczególnych środków antykoncepcyjnych wyznacza wskaźnik Pearla. Im niższy wskaźnik, tym występuje mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Nie ma skuteczniej w stu procentach metody antykoncepcyjnej. Skuteczność prezerwatyw w indeksie Pearla wynosi od 3 do 12. Tabletki hormonalne oraz plastry antykoncepcyjne mają podobną skuteczność. Indeks Pearla wynosi 0,1-0,2. Zarówno tabletki, jak i plastry są lekami na receptę, którą może wypisać tylko lekarz.