Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wkładka miedziana a prezerwatywa - czy mogę łączyć te dwie metody antykoncepcyjne?

Dzień dobry. mam pytanie - czy nitki od wkładki miedzianej mogą podczas stosunku uszkodzić prezerwatywę? Czy pani zdaniem stosowanie wkładki miedzianej i prezerwatyw jest bardzo dobrym zabezpieczeniem? Czy lepiej zamiast prezerwatyw wziąć dodatkowo tabletki antykoncepcyjne? Czy w praktyce spotyka się często ciążę przy wkładkach miedzianych? I co w takim przypadku, jeśli do ciąży dojdzie? Wkładka musi być usunięta czy pozostawia się ją w środku? Przepraszam za tyle pytań ,ale chcę być pewna, ponieważ ze względów zdrowotnych nie mogę mieć więcej dzieci. Dziękuję i pozdrawiam
ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Nitki miedziane od wkładki wewnątrzmacicznej nie powinny uszkodzić prezerwatywy. Sama wkładka wewnątrzmaciczna jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcyjnych i nie ma zaleceń, by łączyć ją z jakąś inną metodą, jeżeli nie ma do tego innych wskazań. Jedyne co - wkładka nie zabezpiecza przed ciążą pozamaciczną.
Antykoncepcja hormonalna jako pojedyncza metoda również ma bardzo wysoki poziom skuteczności. Należy pamiętać, iż zarówno wkładka, jak i antykoncepcja wiążą się z wieloma działaniami niepożądanymi, więc biorąc to pod uwagę, nie ma sensu łączyć tych metod, narażając się podwójnie na niepotrzebne dolegliwości.

Wskaźnik Pearla (mówi o skuteczności danej metody, im niższy tym lepiej) dla wkładki miedzianej wynosi 06,-0,8 a dla tabletek antykoncepcyjnych 0,2-3. Wskaźnik Pearla podaje liczbę zapłodnień w ciągu roku na 100 badanych kobiet. Dla porównania prezerwatywa ma wskaźnik 4, a współżycie bez zabezpieczenia 85. Skuteczność dla wkładek uwalaniających hormon jest 0,1 - więc jeszcze większa.

W przypadku, gdy pomimo wkładki dojdzie do zapłodnienia, musi być ona usunięta, jeżeli się chce utrzymać ciążę. Zagrożenie poronieniem samoistnym przy obecności wkładki jest 3-kronie większe.

Serdecznie pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy