Czy wkładka w połączeniu z prezerwatywą to skuteczna metoda antykoncepcji?

Dzień dobry. Zabezpieczam się wkładką i prezerwatywą. Chciałam zapytać, czy to skuteczna forma antykoncepcji? Niestety z powodów zdrowotnych nie mogę mieć więcej dzieci. Czy nitki od wkładki mogą uszkodzić prezerwatywę? Czy powinnam zamiast prezerwatywy dodatkowo używać tabletek antykoncepcyjnych? Jak często w praktyce dochodzi do ciąży pomimo wkładki? I co wtedy, jeśli dojdzie do ciąży - czy wkładka musi zostać usunięta? Dziękuję za pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowane przez Panią podwójne zabezpieczenie jest z pewnością bardzo skuteczną formą antykoncepcji. Trudno mi powiedzieć, czy nitki mogą uszkodzić prezerwatywę, myślę, że Pani sama powinna móc to ocenić. Wskaźnik Pearla dla samej wkładki jest mniejszy od jedności, co oznacza, że rocznie mniej niż 1% kobiet stosujących wkładkę, jako metodę antykoncepcyjną zachodzi w ciążę. Po zajściu w ciążę nie usuwa się wkładki, mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia zarodka, wkładka jest wtedy rodzona razem z łożyskiem, po urodzeniu dziecka. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo poronienia takiej ciąży.

Pozdrawiam!