Prezerwatywa - jaka jest jej skuteczność?

Witam. Mam cykle trwające od 29 do 32 dni, 14. dnia cyklu współżyłam z zabezpieczeniem - prezerwatywa. Około 2/3 długości penisa znajdowało się w pochwie, wytrysk nastąpił na zewnątrz w wyniku mojej manipulacji, po upływie ok 1-2 min po opuszczeniu pochwy. Zdaję sobie sprawę, że byłam w centrum dni płodnych, na co wskazywał nie tylko kalendarzyk, ale także wygląd śluzu... Proszę o przeanalizowanie sytuacji i odpowiedź na pytanie: jakie jest ryzyko zajścia w ciążę? Dodam, że prezerwatywa była nieuszkodzona, po zbliżeniu sprawdzona.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Ryzyko zajścia w ciążę przy stosowaniu odpowiedniej antykoncepcji określa wskaźnik Pearla. Wskaźnik Pearla oznacza ilość nieplanowanych ciąż wśród 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji.

Dla prezerwatywy wskaźnik ten wynosi miedzy 3 a 14. Czyli w praktyce oznacza to, że od 3 do 14 kobiet na 100 zaszło w ciążę podczas stosowania tej metody. Różnica w liczbie występuje gdyż nie każdy prawidłowo stosuje daną metodę.

W Pani przypadku ryzyko jest minimalne.

Najniższy wskaźnik Pearla, a tym samym najskuteczniejszy efekt antykoncepcyjny, mają środki hormonalne stosowane w formie tabletek, iniekcji, plastrów lub wkładek wewnątrzmacicznych.
Należy jednak pamiętać, iż tylko prezerwatywa oprócz działania antykoncepcyjnego pozwala na ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pozdrawiam!