Skuteczna niehormonalna metoda antykoncepcji

Witam, mam 24 lata, nigdy nie rodziłam. Przez ostatni rok brałam pigułki antykoncepcyjne, jednak stwierdzono u mnie początek niewydolności żylnej (dziedziczne - mama i dziadek mają żylaki), dlatego musiałam je odstawić. Mam stałego partnera, ale absolutnie nie chcę mieć teraz dziecka, dlatego stosowanie tylko prezerwatywy wykluczam. Czy jest jakaś wysoce skuteczna metoda antykoncepcji (oprócz spirali) dla kobiet, które nie mogą stosować hormonów? Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

W Pani sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest prezerwatywa. Poza antykoncepcją hormonalną jest to najskuteczniejsza metoda, pozwalająca uniknąć niechcianej ciąży. Konieczna jest jednak pewna staranność w stosowaniu. Muszą się Państwo zapoznać z ulatką i przestrzegać zasad w niej opisanych (np. prawidłowej metody zakładania prezerwatywy, ostrożności w łączeniu jej z innymi środkami (np. niektórymi żelami plemnikobójczymi itp.). W grupach par postępujących w sposób prawidłowy, wskaźnik Pearla dla tej metody wynosił poniżej 2 (czyli mniej niż 2 kobiety na 100, stosujących metodę przez rok, zachodziło w ciążę). Dla porównania, w skaźnik Pearla dla tabletek dwuskładnikowych wynosi 0,2-3.

Inne dostępne metody to kapturki dopochwowe (wskaźnik Pearla 6-20), środki plemnikobójcze (4-25) czy metody naturalne (2-20), ale żadna z nich nie jest tak skuteczna jak prezerwatywa. Celem zwiększenia skuteczności, mogą Państwo łączyć prezerwatywę z innymi metodami (np. środkami plemnikobójczymi czy metodami naturalnymi) i/lub stosować prezerwatywy o większej grubości (tzw. Extra Safe).

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty