Plamienia i rodzaj antykoncepcji w tym wypadku

Witam. Od 6 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne ze względu na nieregularne miesiączki. Podczas ich przyjmowania występują u mnie plamienia. Lekarz kazał mi odstawić na 2 miesiące tabletki i po tych 2 miesiącach wykonać badania hormonalne. Bardzo zależy mi na tym, aby po tych 2 miesiącach przerwy nadal przyjmować tabletki, gdyż planujemy z narzeczonym współżycie, a nie mam zaufania do innych metod antykoncepcji takich jak np. prezerwatywy. Moje pytanie jest następujące. Jeśli lekarz nie przepisze mi tabletek antykoncepcyjnych, to z jakiej innej (równie skutecznej) metody antykoncepcji mogę skorzystać?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozumiem, że zależy Pani na skutecznej antykoncepcji, ale zaburzenia hormonalne trzeba diagnozować. Teraz ważne jest dla Pani komfortowe współżycie, ale za kilka lat być może bardzo ważne stanie się dla Pani posiadanie dziecka. Zaburzenia cyklu mogą być (i często są) objawem schorzeń zmniejszających płodność kobiety. Im szybciej kobieta rozpocznie diagnostykę i leczenie, tym większą ma potem szansę na potomstwo... Trzeba myśleć perspektywicznie...

Poza antykoncepcją hormonalną (pigułki, plastry, krążki) i prezerwatywami nie mogę Pani polecić żadnej innej formy antykoncepcji o równie dużej skuteczności. Prezerwatywa ma wskaźnik Pearla około 3-4. Oznacza to, że wśród 100 kobiet stosujących prezerwatywy przez rok 3-4 z nich zajdzie w niechciana ciążę. Dla porównania antykoncepcja hormonalna ma wskaźnik mniejszy niż 1. Kremy plemnikobójcze maja wskaźnik Pearla około 20-30...

Pozdrawiam!