Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas stosowania prezerwatyw?

Planujemy z chłopakiem wspólny wyjazd. W tym czasie przypadają mi dni płodne. Czy stosując prezerwatywę i/lub piankę plemnikobójczą jesteśmy bezpieczni? Czy to prawda, że chemiczne środki antykoncepcyjne pienią się?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnikiem określającym skuteczność metod antykoncepcyjnych jest wskaźnik Pearla. Wyznaczany jest on jako stosunek liczby niezamierzonych poczęć do liczby badanych cykli, przy stosowaniu ustalonej metody antykoncepcji i pomnożony przez 1200. Podaje więc liczbę zapłodnień w ciągu roku na 1200 badanych kobiet (ok 14400 cykli).

Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda jest skuteczniejsza. W przypadku stosowania prezerwatywy wskaźnik ten wynosi 14, zaś w przypadku używania środków plemnikobójczych 26.