Prezerwatywy i globulki plemnikobójcze - czy można stosować je razem?

Witam. Ciekawi mnie kwestia, czy dobrym rozwiązaniem jest używanie globulek i połączenie ich z prezerwatywą oraz obliczanie dni płodnych? Czy to dobry sposób, szczególnie, kiedy stosunki nie są jeszcze regularne i raczej rzadkie? Czy jeżeli podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych pogorszyły mi sie wyniki wątroby, a dokładnie wskaźnik alat, to kiedy je odstawię i przez jakiś dłuższy czas nie będę brała żadnych tabletek, to za około rok będę mogła znowu zacząć je brać? Dodam, że to pogorszenie wynika z tego, iż "popsułam" trochę wątrobę niezdrowym jedzeniem i zanim dobrze ją wyleczyłam, zaczęłam brać tabletki.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

1. Prezerwatywy mozna niekiedy łączyć z globulkami plemnikobójczymi, ale osobiście nie polecam takiego zestawu. Środki chemiczne mogą niekiedy osłabiać działanie prezerwatyw. Ponadto większość prezerwatyw sama wyposażona jest w odpowiedni środek chemiczny. Dużo lepszym rozwiązaniem są prezerwatywy tzw. "extra safe".
2. Obliczanie dni płodnych nigdy nie jest skuteczne. Co prawda niektóre metody "naturalne" wykazują się skutecznością zbliżoną do metod chemicznych, ale daleko im zawsze do prezerwatyw czy tabletek. Poza tym nie polegają na zwykłym liczeniu, ale na obserwacji temperatury, śluzu itd. Wymagają większego rygoru niż np. tabletki antykoncepcyjne.
3. Po normalizacji transpaminaz można podjąć próbę ponownego włączenia tabletek antykoncepcyjnych.