Wkładka miedziana

Dzień dobry.
Od 5 tygodni mam założoną wkładkę miedzianą i dodatkowo stosuję z partnerem stosunek przerywany. Jaka jest możliwość zajścia w ciąże przez preejakulat? Mam jeszcze jedno pytanie, kiedy dochodzi do jajeczkowania przy cyklu 19-20 dniowym? Czy wkładka miedziana jest skuteczna, czy mam mimo wszystko używać dodatkowo prezerwatyw?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Wyznaczanie daty porodu

Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Wkładka miedziana działa poprzez tworzenie niekorzystnego dla plemników środowiska w macicy oraz upośledzenie ich ruchu. Ponadto jony miedzi blokują receptory dla progesteronu w błonie śluzowej macicy oraz poprzez nasilanie skurczów macicy przyspieszają wydalanie komórki jajowej.
Skuteczność wkładki wewnątrzmacicznej jest porównywalna z antykoncepcją hormonalną. Wskaźnik Pearla (mówi o skuteczności danej metody, im niższy tym lepiej) dla wkładki miedzianej wynosi 06,-0,8 a dla tabletek antykoncepcyjnych 0,2-3.

W preejakulacie niekiedy mogą znaleźć się plemniki. Wówczas jest ich niewiele i przeważnie są mało ruchliwe lub martwe. Zapłodnienie przez preejakulat jest mało prawdopodobne.

Owulacja zachodzi zazwyczaj na 14 dni przed początkiem kolejnego cyklu (pierwszym dniem krwawienia). Przy 19-20-dniowych cyklach występuje około 5-6 dnia cyklu.

Ponieważ miedziana wkładka wewnątrzmaciczna jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatyw i stosunków przerywanych.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty