Jakie środki antykoncepcji mogę używać oprócz hormonalnych?

Witam, jestm kobietą i mam prawie 30 lat. 3 lat temu urodziłam dziecko. Zawsze stosowałam tabletki antykoncepcyjne. Niestety, muszę je odstawić, ponieważ wykryto u mnie poważną wadę serca i będę miała zabieg wykonany w niedlugim czasie. Wykryto u mnie ubytek przegrody międzyprzedsionkowej z dużym (3,09) przeciekiem. Kardiolog kazał jak najszybciej odstawić tabletki. Nie wolno brać mi nic, co ma hormony ze wzgledu na dużą krzepliwość krwi, jaką powodują. Ginekologa, niestety, mam dopiero za 2 miesiące, więc prosiłabym o poradę co mogę stosować i jak liczyć dni płodne, bo ja tego w oguóe nie rozumiem, chciaż i tak w moim przypadku stosowanie naturalnych metod, np. kalendarzyka, nie wchodzi w rachubę, bo nie jestem systematyczna, nie mam na to czasu, głowy i nie bardzo w to wierzę. Nie wiem, są jakieś globulki lub kremy, które działają na dany moment, czy coć innego? Proszę, pomóżcie, bo mi nie wolno teraz, przy tak dużym schorzeniu serca, zajść w ciążę. Wiem, że są wkładki bez hormonów, ale boję się tego i wiem, że zdażają się powikłania, a ja jeszcze planuję za 2 lub 3 lata dziecko. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pani przypadku niewskazane jest oczywiście używanie żadnych środków hormonalnej antykoncepcji - tabletek, plastrów, krążków dopochwowych, implantów. Wkładka wewnątrzmaciczna, także taka bez hormonów, to środek o bardzo wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej, jednak jeśli planuje Pani w przyszłości dziecko, to nie jest dla Pani właściwy. Chemiczne środki antykoncepcyjne (np. kremy plemnikobójcze) mają niską skuteczność, nie będzie Pani mogła na nich polegać. Właściwie jedynym środkiem antykoncepcyjnym, który by Pani nie szkodził, a jednocześnie miał istotnie dużą skuteczność, jest prezerwatywa.

Metod naturalnych nie będę tutaj rozpatrywała, gdyż według WHO nie należą one do metod antykoncepcyjnych (a to jest serwis dotyczący antykoncepcji), poza tym widzę, że nie jest Pani sama do nich przekonana. Można by było ewentualnie rozpatrywać metody naturalne jako "wspomaganie" środka mechanicznego jakim jest prezerwatywa (próbować oznaczać dni płodne z ich pomocą i w spodziewane dni płodne nawet pomimo stosowanej prezerwatywy nie dopuszczać do wytrysku w pochwie).

Przykro mi to stwierdzić, ale mimo że postęp w medycynie jest ogromny, nie mamy jak dotąd metody antykoncepcji, która nie miałaby żadnych skutków ubocznych, a jednocześnie była w pełni skuteczna i prosta w stosowaniu...

Pozdrawiam!