Witam!
Prawdopodobnie prezerwatywa jest w Pani przypadku dobrym wyborem. Według WHO stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest przeciwwskazane między innymi w przypadku zaburzeń krzepnięcia i powikłanej cukrzycy. Jednak mówiąc o zaburzeniach krzepnięcia, chodzi bardziej o choroby sprzyjające zbyt szybkiemu krzepnięciu krwi, a choroba von Willebranda polega na tym, że krew krzepnie zbyt wolno. Powikłana cukrzyca to taka, w której wskutek złej kontroli glikemii i wieloletniego przebiegu nastąpią powikłania, np. uszkodzenie nerek, siatkówki. Nie wiem, jak jest w Pani przypadku, czy ma Pani powikłania cukrzycy... Wydaje mi się jednak, że w Pani sytuacji tabletki, plastry czy krążki mogą nie być dobrym pomysłem. Dobrze by było, gdyby porozmawiała Pani o tym z lekarzem, który się Panią opiekuje, ewentualnie ginekologiem, do którego i tak musiałaby się Pani wybrać po ewentualne wypisanie recepty na tabletki.
Prezerwatywa bywa czasami środkiem zawodnym, może pęknąć lub się zsunąć. Jednak prawidłowo stosowana, z zachowaniem zasad ostrożności (trzeba uważać, by nie uszkodzić jej paznokciami, warto co jakiś czas, np. podczas zmiany pozycji sprawdzić, czy jest na miejscu, itp.) może mieć naprawdę dużą skuteczność, bez istotnych dla zdrowia działań niepożądanych. Warto też pamiętać, że znaczenie ma jakość prezerwatywy - lepiej wydać trochę więcej pieniędzy na dobrą markę, a także kupować prezerwatywy w aptece, a nie np. w kiosku. Poza tym prezerwatywa odgrywa znaczenie w ochronie przed chorobami przenoszonymi droga płciową.
Oczywiście wyboru musi Pani dokonać sama, jednak na pewno w Pani przypadku nie należy stosować wkładki wewnątrzmacicznej (ponieważ nie rodziła Pani jeszcze dzieci), a chemiczne środki (kremy plemnikobójcze) mają za małą skuteczność, by warto je było polecać.
Pozdrawiam serdecznie!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Antykoncepcja - co poza metodami hormonalnymi? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć chorobę Von Willebranda? – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Środki plemnikobójcze w połączeniu z prezerwatywą – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Metody antykoncepcji a zakrzepica – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jakie metody antykoncepcji są dla mnie w tym wypadku najbezpieczniejsze? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy żele plemnikobójcze są dobrą metodą antykoncepcji? – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Co powoduje złą krzepliwość krwi? – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Antykoncepcja hormonalna przy problemach sercowo-naczyniowych – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Skuteczna niehormonalna metoda antykoncepcji – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Chciałabym zamienić pigułkę na coś stałego bez przyjmowania hormonów - jaką metodę wybrać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Środki antykoncepcyjne - mechaniczne, chemiczne, hormonalne
Zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą staje się
Choroba von Willebranda - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Choroba von Willebranda to rzadka, dziedziczna cho
Rodzaje prezerwatyw
Prezerwatywa są różne: w zależności od rozmiaru cz