Witam,
w przypadku pacjentek obciążonych ryzykiem wystąpienia tocznia najbezpieczniejszym wyjściem może być stosowanie antykoncepcji mechanicznej (czyli prezerwatywy). Jeśli ta metoda nie budzi Pani przekonania, to można dodatkowo zastosować środki plemnikobójcze – to zwiększy skuteczność prezerwatywy. Również wkładki niehormonalne (miedziane) są bezpieczne. Więcej na temat metod antykoncepcji pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec.
Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, to jest możliwość jej stosowania, ale najbezpieczniejsze będą środki zawierające gestageny – czyli tabletki jednoskładnikowe (mini pills), zastrzyki i implanty. Dotychczas odradzano preparaty wieloskładnikowe (których skuteczność jest większa w stosunku do mini pills) z powodu estrogenów. Najnowsze badania co prawda wskazują, że ryzyko zaostrzenia choroby czy wystąpienia powikłań przy stosowaniu wieloskładnikowej antykoncepcji hormonalnej nie zachodzi, ale jeśli jest taka możliwość, warto rozważyć zrezygnowanie z estrogenów w antykoncepcji hormonalnej. Więcej o rodzajach oraz hormonach zawartych w środkach antykoncepcji hormonalnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania.
Proszę pamiętać, że w przypadku hormonów, ostateczną decyzję co do ich stosowania oraz rodzaju leku, podejmuje ginekolog. Sugeruję zatem wizytę u lekarza i rozmowę na temat Pani obaw oraz obciążenia toczniem układowym. To pozwoli na dobranie bezpiecznej antykoncepcji.
O toczniu może Pani przeczytać w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mogę mieć skłonności do tej choroby? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Kiedy powinnam rozpocząć kolejne opakowanie antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jaka metoda antykoncepcji będzie najlepsza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Opuchlizna po zastosowaniu Kortyzonu – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Czy można łączyć te dwie metody antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy Fromilid ma wpływ na antykoncepcję? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Na co może wskazywać taka plamka na skórze? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ten preparat obniża skuteczność antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy w taki sposób antykoncepcja może zostać osłabiona? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak dalej postępować przy braku antykoncepcji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie