Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie metody antykoncepcji są dla mnie w tym wypadku najbezpieczniejsze?

Dzień dobry, Wiele wskazuje na to, że w przyszłości mogę być chora na tocznia (problemy z układem autoimmunologicznym, badania genetyczne, dodani przesiewowy wynik na HIV - po dokładnym badaniu wirus ten został jednak wykluczony), nie został on jeszcze jednak potwierdzony. Chciałabym podjąć współżycie seksualne, ale obawiam się, że stosowanie antykoncepcji może przyczynić się do wystąpienia tej choroby. Jakie metody antykoncepcji są dla mnie w tym wypadku najbezpieczniejsze? Czy warto podejmować ryzyko przyjmowania antykoncepcji hormonalnej? Proszę o pomoc.
KOBIETA, 27 LAT 7 miesięcy temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w przypadku pacjentek obciążonych ryzykiem wystąpienia tocznia najbezpieczniejszym wyjściem może być stosowanie antykoncepcji mechanicznej (czyli prezerwatywy). Jeśli ta metoda nie budzi Pani przekonania, to można dodatkowo zastosować środki plemnikobójcze – to zwiększy skuteczność prezerwatywy. Również wkładki niehormonalne (miedziane) są bezpieczne. Więcej na temat metod antykoncepcji pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wszystko-co-chcesz-wiedziec.

Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, to jest możliwość jej stosowania, ale najbezpieczniejsze będą środki zawierające gestageny – czyli tabletki jednoskładnikowe (mini pills), zastrzyki i implanty. Dotychczas odradzano preparaty wieloskładnikowe (których skuteczność jest większa w stosunku do mini pills) z powodu estrogenów. Najnowsze badania co prawda wskazują, że ryzyko zaostrzenia choroby czy wystąpienia powikłań przy stosowaniu wieloskładnikowej antykoncepcji hormonalnej nie zachodzi, ale jeśli jest taka możliwość, warto rozważyć zrezygnowanie z estrogenów w antykoncepcji hormonalnej. Więcej o rodzajach oraz hormonach zawartych w środkach antykoncepcji hormonalnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna.

Proszę pamiętać, że w przypadku hormonów, ostateczną decyzję co do ich stosowania oraz rodzaju leku, podejmuje ginekolog. Sugeruję zatem wizytę u lekarza i rozmowę na temat Pani obaw oraz obciążenia toczniem układowym. To pozwoli na dobranie bezpiecznej antykoncepcji.

O toczniu może Pani przeczytać w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy