Antykoncepcja - co poza metodami hormonalnymi?

Hormonalne metody antykoncepcji są dla mnie niewskazane. Co pozostaje mi poza prezerwatywami? Jestem młodą osobą i za jakiś czas będę chciała mieć dzieci.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Do skutecznych metod antykoncepcji (o skuteczności większej niż 95%) należą: antykoncepcja hormonalna (pigułki, plastry, krążki) o skuteczności powyżej 99%, prezerwatywa (około 96-97%) oraz wkładka wewnątrzmaciczna (skuteczność powyżej 97%).
Wkładka wewnątrzmaciczna raczej u Pani "odpada", ponieważ plany prokreacyjne ma Pani przed sobą. Poza tym działanie wielu wkładek (tych najbardziej skutecznych) także opiera się na metodzie hormonalnej. Prezerwatywy to chyba najlepszy wybór.

Inne metody (kremy plemnikobójcze, itp.) mają zbyt niską skuteczność, by je polecać.

Jeśli Pani sytuacja życiowa i osobista pozwala na ewentualne posiadanie dzieci, może Pani spróbować metod naturalnych (przy takich metodach trzeba brać pod uwagę, że dzieci mogą pojawić się szybciej niż zakładaliśmy...).

Pozdrawiam!