Spirala dla 18-latki?

Witam serdecznie:) Mam pytanie. Mam 18 lat i jestem dziewicą. Od jakiegoś czasu mam chłopaka i myślę o antykoncepcji. Koleżanka podsunęła pomysł spirali. Chciałam się dowiedzieć, czy jest ona skuteczna i czy tak młoda osoba, w dodatku dziewica, również może z niej korzystać? Również to czy zaleca Pani bardziej spiralę czy pigułki? Z góry dziękuję. Pozdrawiam serdecznie ;)

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Stosowanie spirali (czyli wkładki wewnątrzmacicznej) nie jest wskazane u młodych kobiet, które plany macierzyńskie mają dopiero przed sobą! Spiralę zaleca się raczej kobietom, które urodziły już tyle dzieci, ile planowały... Młoda kobieta może rozważyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej (pigułki, krążki, plastry) lub prezerwatywy. Prezerwatywa, prawidłowo stosowana ma dużą skuteczność (do 97%, a pigułki antykoncepcyjne około 99%), a do tego zmniejsza ryzyko chorób przenoszonych droga płciową - także wirusa HPV (to ten wirus, który przyczynia się do rozwoju raka szyjki macicy). Do tego jej stosowanie nie niesie ze sobą działań niepożądanych. Pigułki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne, ale mogą wywołać różne działania niepożądane i nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Polecam artykuły dotyczące antykoncepcji.

Pozdrawiam!