Lek na epilepsję a dopochwowe krążki antykoncepcyjne

Witam, mam 21 lat, przyjmuję lek na epilepsję i stosuję plastry antytkoncepcyjne od ok. 2 lat, ale dodatkowo też prezerwatywę - boję się zajścia w ciążę, a wiem, że składnik tego leku prawdopodobnie obniża działanie plastrów i tabletek. Czy krążki domaciczne pozwolą mi kochać się bez prezerwatywy - bezpiecznie, bez zajścia w ciążę?

21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Troszkę Pani pomyliła środki antykoncepcyjne - krążki N... R... to nie są wkładki wewnątrzmaciczne (czyli spirale). Wkłada się je do pochwy, gdzie uwalniają hormony zapobiegające owulacji. Zarówno krążki antykoncepcyjne, plastry, jak i pigułki antykoncepcyjne to są metody antykoncepcji hormonalnej i działają tak samo. Różna jest tylko droga podania hormonu (przewód pokarmowy, skóra, błona śluzowa pochwy). Skuteczność wszystkich tych metod antykoncepcyjnych może być osłabiona przez leki na epilepsję.

Wkładki wewnątrzmaciczne to trochę inna metoda - spirala jest umieszczona przez lekarza w macicy i pozostaje tam na 3-5 lat. Cześć spirali nie zawiera hormonów, tylko miedź - na skuteczność takiej wkładki nie ma wpływu lek na epilepsję. Inne wkładki zawierają hormony i ich skuteczność może być zakłócona przez lek na epilepsję. Spirale mają dużą skuteczność (prawie taką jak tabletki), ale nie są raczej wskazane dla kobiet, które jeszcze nie mają dzieci. Proszę porozmawiać ze swoim lekarzem, może on ma inny pogląd na tę sprawę.

Jeśli zażywa Pani lek na epilepsję i dodatkowo antykoncepcję hormonalną, to musi sobie Pani zdawać sprawę z tego, że to dosyć duże obciążenie dla Pani wątroby...

Pozdrawiam!