Krwawienia acykliczne podczas stosowania plastrów E****?

Witam! Mam 21 lat, stosuje pierwszą w swoim życiu terapie antykoncepcyjną. Przed stosowaniem antykoncepcji moje miesiączki były strasznie bolesne i nieregularne, przerwa miedzy cyklami potrafiła wynieść nawet od 2-3 miesięcy. Ginekolog poradził mi stosowanie plastrów E****. jednak od momentu przyklejenia pierwszego plastra do dziś ciągle mam miesiączkę. Zaczynam się niepokoić, bo to już 13 dzień. Wielkimi krokami zbliża się dzień zmiany plastra na 3. Nie wiem czy powinnam zrezygnować z tej terapii, czy może odczekać i krwawienia samoistnie się skończą? Czy może to sugerować jakieś niepokojące zmiany? Bardzo proszę o radę! Karolina
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie powinna Pani przerywać stosowania antykoncepcji w połowie cyklu, gdyż może się to skończyć całkowitym rozregulowaniem hormonalnym. Przy antykoncepcji hormonalnej często dochodzi do krwawień śródcyklicznych przy pierwszych kilku cyklach, szczególnie jeśli stosowane są nowoczesne środki z niewielką dawką hormonów lub jeśli kobieta doświadczała zaburzeń hormonalnych przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji, co zdaje się być Pani przypadkiem. Jeżeli krwawienia nie ustaną w kolejnych cyklach może Pani rozważyć zmianę metody na inną. Jeżeli będzie Pani zależało na pozostaniu przy antykoncepcji hormonalnej mogą to być tabletki, gdzie precyzyjniej można kontrolować przyjmowaną dawkę hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!