Dlaczego miałam to krwawienie podczas stosowania plastrów Evra?

Dzień dobry. Mam 41 lat, stosuję plastry Evra od dwóch lat. Miesiąc temu, 4 marca, byłam na wizycie kontrolnej u ginekologa, wszystko było w porządku, USG, ocena endometrium, cytologia prawidłowa itd. W ostatnim miesiącu niechcący zmieniłam Dzień Zmiany Plastra, bo omyłkowo przykleiłam dzień wcześniej. W obecnym cyklu dostałam niewielkiego krwawienia przy drugim plastrze. Niewykluczone, że plaster miałam częściowo odklejony lub przesunięty na skórze, ale ponieważ całkiem nie odpadł, zostawiłam go. Krwawienie przypominało to z odstawienia, choć było nieco mniejsze. Trwało kilka dni. Obecnie mam założony trzeci plaster i bardzo niewielkie, ale jednak, plamienia. Czy powinnam zgłosić się ponownie do lekarza, czy obserwować? Co mogło mieć na to wpływ, poza ewentualnymi błędami w stosowaniu plastrów? Ostatnio miałam dużo bardzo ciężkiej pracy fizycznej związanej z dźwiganiem... Dotąd nie miałam krwawień w środku cyklu, poza początkiem stosowania plastrów. Czy jest się czym martwić? Proszę o wskazówki
KOBIETA, 42 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą pojawiać się nieregularne plamienia bądź krwawienia, które niekoniecznie zwiastują nieprawidłowości. Zmiana dnia plastra mogą wpłynąć na wystąpienie działań niepożądanych, do których należą właśnie plamienia w środku cyklu.

Jeśli dotychczasowe badania nie wykazały żadnych nieprawidłowości, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Proszę jednak obserwować swój organizm, a w przypadku utrzymywania się plamień trzeba zgłosić się do specjalisty, który zaleci dalsze postępowanie. W międzyczasie może Pani wykonać test ciążowy.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-dzien-przed-odklejeniem-plastra-antykoncepcyjnego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-krwawienie-to-skutek-uboczny-stosowania-plastrow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienie-podczas-stosowania-plastrow-evra-u-38-letniej-osoby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.