Co oznaczają te plamienia przy plastrach Evra?

Dzień dobry. Od ponad półtora roku przyjmuje plastry evra bez robienia przerwy na krwawienie (z zalecenia lekarza ze względu na bardzo obfite miesiączki i ogromne bóle). Plastry zawsze dobre tolerowałam, tylko raz pojawiły się skąpe plamienia trwające kilka dni, byłam wtedy u ginekologa, który powiedział, ze to normalne i nie ma się czego obawiać. Kilka miesięcy później, czyli teraz znowu pojawiły się plamienia. Zignorowałam to, bo myślałam, ze będzie tak jak tamtym razem. Krwawienia jednak są coraz silniejsze, występują także skurcze brzucha i ból. Co to może oznaczać? Czy może być to przejaw ciąży/ nieprawidłowego działania plastrów?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania złożonych środków hormonalnych mogą pojawiać się nieregularne plamienia lub krwawienia. Niepokojące są jednak dolegliwości bólowe brzucha, dlatego dobrze by było skonsultować ten objaw z ginekologiem.

Bardzo możliwe, że Pani organizm w ten sposób zareagował na nadmierną podaż hormonów. Być może konieczne jest zrobienie przerwy na krwawienie z odstawienia, ale o tym powinien już zadecydować Pani lekarz. Zachęcamy więc do wizyty.

Podobne pytania pojawiały się w naszym projekcie. Poniżej znajdzie Pani przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienia-i-bole-podbrzusza-przy-plastrach-evra,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krwawienie-i-bol-brzucha-a-stosowanie-plastrow-antykoncepcyjnych-evra,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-i-krwawienia-przy-plastrach-lisvy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.