Czy po wyjęciu krążka mogę stosować tabletki?

Witam! Przez niepełny miesiąc używałam krążka dopochwowego, który wyciągnęłam 2 dni przed czasem (w poniedziałek) z powodu strasznie złego samopoczucia. Udałam się do pani ginekolog, która powiedziała, że nowe tabletki mam zacząć przyjmować w kolejny poniedziałek. Tak zrobiłam. Czy mogę liczyć na pełną ochronę antykoncepcyjną?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Jak rozumiem, przerwa pomiędzy wyjęciem krążka a przyjęciem pierwszej tabletki nie była dłuższa niż siedem dni. Teoretycznie działanie antykoncepcyjne hormonów jest więc kontynuowane i w pełni zachowane. Jednak niektórzy producenci tabletek zalecają stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez pierwsze siedem dni po zmianie z innej formy antykoncepcji hormonalnej na tabletki, szczególnie jeśli nastąpiła siedmiodniowa przerwa w przyjmowaniu hormonów. Najbezpieczniej będzie więc zachować wstrzemięźliwość lub dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą przez pierwsze siedem dni stosowania tabletek.

Pozdrawiam serdecznie!