Jak postępować przy zmianie krążka na tabletki?

Witam, mam pytanie - gdyż pojawiły się dwie różne odpowiedzi, w sumie na to samo pytanie. Ja postąpiłam, tak jak poradziła Pani poniżej, czyli po odstawieniu krążka zrobiłam tydzień przerwy i zaczęłam przyjmować tabletki. Teraz jestem zdezorientowana, czy słusznie? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Odpowiedź eksperta Lekarz Karolina Dębska Witam. Zwykle stosuje Pani przerwy 7-dniowe, ale przy zmianie z systemu dopochwowego na tabletki antykoncepcyjne nie można postąpić tak i tym razem. Jeśli w środę wyjmie Pani krążek, proszę pierwszą tabletkę przyjąć w tę samą środę lub maksymalnie we czwartek. Tabletkę powinno się wziąć w dniu usunięcia krążka lub najpóźniej następnego dnia. Wtedy nie trzeba używać dodatkowego zabezpieczenia, gdyż działanie antykoncepcyjne jest zachowane. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Te rozbieżne odpowiedzi mogą wynikać z różnic w zalecanych metodach zmiany antykoncepcji w zależności od kombinacji dwóch zmienianych środków. Generalnie, z punktu widzenia skuteczności antykoncepcji, lepiej jest nie robić przerwy, nie jest to jednak zalecenie bezwzględne przy zmianie na tabletki dwuskładnikowe. Jeśli poprzedni środek był zażywany zgodnie z zaleceniami producenta, to rozpoczęcie nowych tabletek po siedmiodniowej przerwie nie powinno zakłócić skuteczności i ciągłości antykoncepcji.

Zalecam jednak nie robić przerwy. Wtedy, w czasie gdy organizm przystosowuje się nowej antykoncepcji, działa jeszcze ochrona poprzedniego środka. W przypadku zrobienia przerwy zachowanie organizmu może niekiedy być nieprzewidywalne, w szczególności może dojść do owulacji, zwłaszcza jeśli zmienia Pani metodę z krążka na nowoczesne tabletki, które dostarczają istotnie mniejszą ilość estrogenów do krwiobiegu.

Zalecenia co do sposobu zmiany tabletek powinna Pani też znaleźć na ulotce dołączonej do nowych tabletek. Różnica w odpowiedziach może też się wiązać z różnym podejściem do ryzyka. Uważam, że zawsze lepiej dodatkowo się zabezpieczyć prezerwatywą przez siedem dni niż później żałować niechcianej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!