Czy bakterie e-coli moga wpłynąc na wynik badania cytologi?

Dzień dobry, odebrałam ostatnio wynik cytologii AI BII CIII 1a a1. Zostałam powiadomiona, ze musze zgłosić się do lekarza. Ginekolog zapisał globulki dopochwowe Metronidazol Polpharma 500 mg 2 razy dziennie przez 5 dni i zalecił kontrolną cytologię za miesiąc. Wcześniej byłam leczona na bakterie e.coli, w tym momencie biorę szczepionkę Uro Vaxom. Czy mogła ona wpłynąć na wyniki cytologii? 3 miesiące temu miałam wynik w granicach normy i widoczne komórki zapalne. Teraz widać nieliczne komórki zapalne i erytrocyty. Ponadto czy ten wynik wyklucza takie choroby jak: chlamydia, rzeżączka, wirus HPV? Będę wdzięczna za rozwiniętą odpowiedź.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Jest to wynik nieprawidłowy i świadczy o zapaleniu w trakcie pobierania wymazów. Dlatego zalecono kontrolną cytologię po leczeniu. Jeżeli i ten wynik będzie nieprawidłowy, to będzie wskazana dalsza diagnostyka. W trakcie zapalenia ciężko jest wykluczyć infekcję HPV, dlatego zaleca się wykonanie kontrolnej cytologii po leczeniu.