Czy Clexane można stosować w ciąży?

W 2011 r. I ciąża, bezproblemowa, zdrowe dziecko, cc. W 2015 r. przemijający incydent niedokrwienny (utrata ostrości widzenia w jednym oku, minęło po 3 tyg.), w 2016 r. II ciąża, poronienie w 6 tyg. (serce nie zaczęło bić), w 2017 r. III ciąża, serce zaczęło bić, Duphaston, ciąża obumarła w 9 tyg. Obecnie lekarz zaleca od początku kolejnej ciąży Acard 75 i Clexane. Moje pytanie: - jeśli zarodek zdrowy to czy te leki nie uszkodzą go? Czy są w 100 % bezpieczne w ciąży? - jeśli zarodek z błędami genetycznymi to czy te leki nie podtrzymają ciąży, która zostałaby usunięta przez organizm gdybym ich nie brała. Tzn. czy utrzymają nieprawidłową ciążę? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Pani historia sugeruje, że występuje u Pani nadkrzepliwość, która może być przyczyną poronień. Leki zalecone przez lekarza mają działanie przeciwkrzepliwe, dlatego zwiększą u Pani szanse na donoszenie ciąży. Nie ma badań, które by wskazywały na szkodliwość tych leków dla płodu. Podawanie ich w ciąży w podobnych sytuacjach jest częstą praktyką. W przypadku płodu z wadami genetycznymi, które byłyby potencjalną przyczyną poronienia, leki nie będą miały wpływu na utrzymanie ciąży. Pozdrawiam!