Czy dziecko musi być leczone w szpitalu?

U córki (2 m-ce) w posiewie wyszła obecność bakterii klebsiella pneumoniae 10*5. Czy konieczne jest leczenie szpitalne? Córka nie ma żadnych objawów.

Lek. Bartosz Szarawarski

Odpowiedź, jeżeli pytanie dotyczy posiewu moczu.
O ile dziecko nie ma objawów zakażenia układu moczowego ( leukocyturii powyżej 10 komórek w polu widzenia w badaniu ogólnym moczu, stanów gorączkowych, zaburzeń łaknienia, wymiotów, apatii, słabego przyrostu masy ciała i innych) warto wykonać powtórne badanie posiewu moczu. Proszę wcześniej wykonać dokładną toaletę okolicy krocza u dziecka i pobrać materiał bezpośrednio do sterylnego pojemniczka przeznaczonego do badania moczu. Badania na posiew nie pobieramy do woreczków. Jeżeli zaś dziecko ma objawy zakażenia układu moczowego - wówczas przed ukończeniem 3. miesiąca życia każdy pacjent powinien być hospitalizowany i otrzymać antybiotykoterapię dożylnie.