Czy faktycznie muszę nosić ortezę w tej sytuacji?

W poniedziałek udałam się na SOR z bólem ramienia, gdzie okazało się że w wyniku upadku doznałam skręcenia i naderwania stawu ramiennego. Dostałam zalecenia noszenia ortezy typu Dessault i kontroli ortopedy za 3 tygodnie. Nie czuję się jednak do końca doinformowana w tym temacie, a w internecie widzę same informacje dot. zwichnięcia, stąd też mam parę pytań: Czy w/w ortezę muszę nosić cały czas 24/7, oraz czy jest możliwość założenia jej niepoprawne? Wiem że mam ją nosić do czasu kontroli ortopedy, tj 3 tygodnie. Nie wiem jednak czy po tym będę mogła ją zdjąć czy jest szansa że zostanę w niej na dłużej? Jaki jest średni czas gojenia Po jakim czasie powinien ustąpić ból ramienia? Czy jest coś na co powinnam uważać?
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

orteza typu Dessault jest często stosowana w przypadku skręceń i naderwań stawu ramiennego, aby zapewnić stabilizację i wsparcie w procesie leczenia. Zalecenia co do noszenia jej mogą się różnić w zależności od stopnia urazu i oceny lekarza. Zazwyczaj nosi się ją przez większość dnia, ale czasem może być zdejmowana na krótkie przerwy, np. podczas higieny osobistej. Jeśli chodzi o poprawne założenie, zawsze warto zwrócić uwagę na instrukcje obsługi i ewentualnie poprosić o pomoc lekarza lub specjalistę z dziedziny fizjoterapii. Należy również pamiętać o regularnych kontrolach u ortopedy, który oceni postęp gojenia i podejmie decyzję co do dalszych działań.

Średni czas gojenia może być różny dla każdego przypadku, ale zazwyczaj po 3-4 tygodniach można zauważyć poprawę. Ważne jest, aby nie forsować uszkodzonego ramienia i unikać czynności, które mogą nasilić ból lub opóźnić gojenie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://uroda.abczdrowie.pl/urazy-stawu-barkowego

https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-stawu-ramiennego

https://portal.abczdrowie.pl/orteza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.