Czy hcg jest markerem nowotworowym?

Witam, mam pytanie dotyczące hormonu HCG. Prawdopodobnie jest on stosowany przy raku jajnika, jąder, piersi, płuc oraz przewodu moczowego. Czy faktycznie podwyższony poziom HCG może świadczyć o nowotworze, np. piersi? Mój wynik to 0,10, a mam stwierdzonego przez biopsję raka piersi. Podobno jest to dziwny objaw, bo mam niskie ob 3 po godzinie, 6 po dwóch godzinach. Wszystkie wyniki badań w normach - dobre, o czym to może świadczyć?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Beta HCG jest hormonem, który z fizjologicznych warunkach wydzielany jest w ciąży, początkowo przez zarodek, a następnie przez łożysko. Istotnie, jest także wydzielany przez niektóre rodzaje nowotworów wywodzących się z komórek płciowych (raki jądra, jajników,  niektóre rodzaje raka trzustki) i może służyć w takich sytuacjach jako marker nowotworowy.

Nie znam dokładnego rozpoznania histopatologicznego u Pani, ale w większości nowotwory piersi wywodzą się z komórek nabłnokowych, które nie produkują beta HCG, a więc poziom tego hormonu u Pani nie ma większego znaczenia.

Co do prawidłowych wyników - nie jest to dziwne - w przypadku raka piersi, zwłaszcza w stadiach wczesnych rzadko dochodzi do jakichkolwiek zmian w badaniach krwi.

Pozdrawiam serdecznie