Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy testy ciążowe wykrywają torbiel jajnika?

Witam. Chciałabym się zapytać czy to prawda, że testy ciążowe wykrywają nie tylko ciąże a np torbiel jajnika?? Jak duży musi być ten torbiel aby był wykrywalny również na teście? I jakie są objawy takiej choroby? Cytałam również, że testy też wykrywaja ciąże pozamaciczną ? w jakim stadium można ją wykryć? Czy odrazu po okresie wynik może być pozytywny?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Jak wykonać test ciążowy?

Lek. Rafał Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Witam,
test ciążowy wykonywany z moczu wykrywa poziom hormonu beta-hCG, który jest produkowany przez zarodek, a później przez łożysko. Hormon pojawia się w organizmie zarówno podczas ciąży prawidłowej, jak i pozamacicznej, nie ma jednak żadnego związku z torbielami jajnika. Poziom hormonu może być podwyższony w przypadku niektórych nowotworów zarodkowych.
Testy ciążowe są wiarygodne dopiero min. 6 dni po zapłodnieniu, zaleca się ich wykonywanie w okresie spodziewanej miesiączki - wcześniej wynik może być ujemny, pomimo obecności ciąży.

Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wśród jego zainteresowań znajduje się kardiochirurgia, chirurgia ogólna, medycyna tropikalna. Obecnie odbywa rezydenturę z chirurgii ogólnej w Klinice Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum UJ w Krakowie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy