Czy test wykonany 5 tygodni po zbliżeniu jest wiarygodny?

Dzień dobry, Chciałabym wiedzieć czy test wykonany 5 tygodni po zbliżeniu jest wiarygodny? Wyszedł negatywny. Do zbliżenia doszło 21/05, natomiast miesiączkę miałam 01/06. Była normalna i obfita. Obecnie czekam na drugą miesiączkę. Czy można wykluczyć prawdopodobieństwo ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sądzę, że może Pani wykluczyć podejrzenie ciąży – testy ciążowe wykrywają w moczu gonadotropinę kosmówkową – jest to hormon produkowany przez zapłodnioną komórkę jajową oraz łożysko. Poza ciążą podniesiony poziom hCG możliwy jest tylko w przypadku niektórych nowotworów. W pozostałych sytuacjach nie pojawia się w organizmie człowieka wcale – wykonanie testu ciążowego 5 tygodni po stosunku płciowym gwarantuje prawidłowy wynik – już po 7 dniach beta hCG jest wykrywalne dla wielu testów ciążowych, a wraz z upływem czasu jego poziom rośnie, zmniejszając ryzyko nieprawidłowego wyniku testu. Odsyłam do artykułu, tam znajdzie Pani więcej informacji o hormonie: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Jeżeli test ciążowy nie wykrył obecności beta hCG w moczu po takim czasie, nie ma Pani podstaw do obaw. Więcej o zasadzie działania oraz skuteczności testów ciążowych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Co do miesiączki, to w ciąży nie występuje menstruacja jako taka. Natomiast faktycznie pierwszych kilka miesięcy może być naznaczonych niewielkim krwawieniem czy plamieniem – nie przypominają one jednak klasycznej menstruacji i raczej nie charakteryzują się podobną obfitością. O krwawieniach w ciąży, które mogą być mylone z miesiączką w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-pojawiania-sie-miesiaczki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.