Czy możliwe, że dopiero teraz test pokazuje wiarygodny wynik?

Witam 15 dni spóźnia mi się miesiączka więc kupiłam sobie test ciążowy płytkowy z krwi wyszedł pozytywny ku mojemu zdziwieniu bo z moczu wychodzili negatywne dziś powtórzyłam test a tam ledwo widoczna druga kreska oprócz tego tkliwe piersi zawroty głowy bóle podbrzusza i kłujący lewy jajnik ból krzyża czy to możliwe że tak po długim czasie test dopiero teraz zaczol coś pokazywać i czy mogę być w ciąży wizyta u ginekologa dopiero 12 czerwca

Redakcja abcZdrowie

Witam, rozbieżności w wynikach testów ciążowych wynikają z ich czułości – jeżeli wykonała Pani test płytkowy z krwi i pokazał wynik pozytywny, zaś inny – z moczu, negatywny, to prawdopodobnie test płytkowy po prostu ma większą czułość i wykrywa niższe stężenie gonadotropiny kosmówkowej (czyli hormonu beta hCG) niż drugi z testów zrobionych przez Panią. Proszę zapoznać się z tym artykułem, tłumaczy na czym polega istota działania testów ciążowych oraz kiedy je należy wykonać, by wynik był miarodajny: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.
Dodatkowo symptomy, które Pani opisuje również mogą być spowodowane przez ciążę. Sugeruję zatem, by wykonała Pani testy z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG w laboratorium i powtórzyła je po dwóch dniach w przypadku pozytywnego wyniku. Wskażą jaki jest przyrost hormonu, a co za tym idzie – czy jest on prawidłowy dla ciąży na wczesnym etapie (pozwolą ustalić ewentualny tydzień ciąży). Tutaj dowie się Pani więcej o gonadotropinie kosmówkowej i jej przyroście na różnych etapach ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/hcg-wolna-podjednostka-beta.
Jeżeli wynik okaże się pozytywny, to może Pani spokojnie oczekiwać na wizytę u ginekologa 12 czerwca.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.