Czy po 9 dniach od stosunku test ciążowy jest wiarygodny?

Czy po 9 dniach od stosunku negatywny test ciążowy jest wiarygodny?Kiedy najlepiej zrobić kolejny dla pewności?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno to oszacować, dlatego, że na rynku obecnie dostępna jest szeroka gama testów ciążowych, które różnią się czułością, a zatem i skutecznością. Niewykluczone więc, że test został wykonany za wcześnie i nie wykrył gonadotropiny kosmówkowej w moczu. O czułości testów ciążowych i o tym, jak to się przekłada na ich miarodajność mówi nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy-po-ilu-dniach-dzialanie-rodzaje.

Standardowo zaleca się, by z wykonaniem testu ciążowego domowego użytku wstrzymać się do dnia planowej miesiączki – wówczas wynik z pewnością będzie miarodajny. Z kolei dużo wcześniej można wykonać badanie laboratoryjne z krwi na obecność beta hCG – już po tygodniu od zapłodnienia wynik może wskazać ciążę. O hormonie oraz badaniach wykrywających jego obecność we krwi może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg-wolna-podjednostka-beta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.