Czy mogę wykonać już test ciążowy?

Czy moge byc w ciazy ? Stosunek mialam 30-31 pazdziernika w ostatnie dni okresu ktory trwa 5 dni moje cycle sa ostatnio nieregularne wachaja sie miedzy 30-45 dni . Dzisiaj 16 listopada wedlug kalendarzyka mam owulacje ale od 5 dni nie pokoj a mnie bole podbrzusza oraz piersi i zgaga . Wczesniej tego nie mialam . Zdazalo sie na 3-2 dni przed okresem ze piersi sa wrazliwe na dotyk ale ten powinnam dostac na poczatku grudnia . Czy na wykonanie testu jest za wczesnie czy to moze byc ciaza ? Dziekuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, może Pani wykonać test ciążowy – z uwagi na dużą czułość obecnie dostępnych na rynku testów domowego użytku, ich wskazania są miarodajne często już po upływie 10-14 dni od stosunku płciowego. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy-po-ilu-dniach-dzialanie-rodzaje.

Natomiast należy liczyć się z tym, że wskazania testu będą fałszywie negatywne, ponieważ najbardziej czułe jest badanie laboratoryjne z krwi na obecność hormonu beta hCG i, jeśli ma Pani taką możliwość, zachęcam do wykonania go. Już po 5-7 dniach od zapłodnienia poziom gonadotropiny kosmówkowej powinien być we krwi wykrywalny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.