Czy mogę wykonać już klasyczny test ciążowy?

Mój cykl trwa najczęściej około 31 dni. Sam okres 3-4 dni. Okres powinnam dostać w sobotę, niestety go nie ma. Uprawiałam seks 9 i 12 stycznia, więc w moje dni niepłodne. Cały stosunek odbył się z zabezpieczeniem, jednakże mój partner podczas gry wstępnej wszedł we mnie bez zabezpieczenia. Trwało to może minutę/pół minuty. Czy istnieją jakieś szanse na zapłodnienie? Wiem o preejakulacie, jednak wydaje mi się że szanse są minimalne na zapłodnienie. Miałam ostatnio trochę stresów plus szczepiłam się na covid co również może wpłynąć na przesunięcie miesiączki. Czy mogę wykonać już klasyczny test ciążowy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

test ciążowy domowego użytku można wykonać najwcześniej po upływie 14 dni od zbliżenia, w przeciwnym wypadku jego wynik może być fałszywie ujemny.

Już po 7 dniach od stosunku można za to wykonać badanie laboratoryjne z krwi na obecność hormonu beta hCG – jest to najczulsze i najbardziej wiarygodne badanie, zwłaszcza gdy kobiecie zależy na szybkiej i precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o ewentualną ciążę.

Więcej na temat testów ciążowych oraz badania laboratoryjnego na obecność gonadotropiny kosmówkowej w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy oraz https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Zbliżenie w dni niepłodne o charakterze krótkotrwałej penetracji bez wytrysku w pochwie faktycznie nie powinno skutkować zapłodnieniem, niemniej przyjmuje się, iż każdorazowo seks bez zabezpieczenia wiąże się z potencjalnym ryzykiem ciąży.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.