Czy taki wynik bHCG jest już wiarygodny?

Witam, 17 dni po stosunku, dziś beta hcg >1,2. Wiarygodna, czy warto powtórzyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

hormon beta hCG produkowany jest przez komórkę jajową już kilka dni po zapłodnieniu, choć testy ciążowe domowego użytku są za mało czułe, by go wykryć. Co istotne jednak, badanie laboratoryjne na obecność gonadotropiny kosmówkowej we krwi pozwala na wykrycie hormonu właśnie kilka dni po zapłodnieniu.

Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Stąd też, jeżeli badanie zostało wykonane 17 dni po stosunku, nie ma powodu, by domniemywać, że jest niewiarygodne. Poziom poniżej 5 mIU/l wskazuje na wartość fizjologiczną, gdy nie dojdzie do zapłodnienia. Zatem nic nie wskazuje na to, by musiała Pani powtarzać badanie.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.