Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy wynik bHCG powinien wynosić 0 w przypadku braku ciąży?

Witam. Mam wątpliowści czy nie jestem w ciąży. Doszło do stosunku bez zabezpieczenia, natomiast nie doszło do wytrysku we mnie. 8 godzin po stosunku przyjechał tabletkę escapelle. Byłam wtedy w 10 dniu cyklu, kilka dni przed owulacją. Ostatni okres miałam 41 dni temu. Wykonałam 2 testy ciążowe, oba negatywne. Jeden 13 dni po stosunku, drugi 24 dni po. Dziś, miesiąc po wykonałam test beta hcg z krwi. Wynik wyszedł < 2,30. Zakres wskazuje, ze wynik < 5 świadczy o tym, ze ciąży nie ma. Niepokoi mnie opóźniony o 9 dni okres. Czy wynik hcg nie powinien wynosić 0 w przypadku braku ciąży?
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie ma Pani powodu, by obawiać się zapłodnienia – potwierdza to zarówno test ciążowy, jak i wynik badania laboratoryjnego na obecność beta hCG we krwi.

Trudno powiedzieć z czego wynika stężenie hormonu powyżej 0, skoro jest to hormon produkowany tylko podczas ciąży, natomiast niewykluczone, że to granica błędu laboratoryjnego. Można także domniemywać tzw. podobieństwo chemiczne, co w uproszczeniu oznacza, że inny hormon, np. LH, zachowuje się podobnie jak gonadotropina.

Niemniej nic nie wskazuje na to, by miała Pani powody domniemywać ciążę. Co do braku miesiączki, to niestety, ale przyczyn może być tak wiele, że trudno domniemywać jedną konkretną w Pani przypadku. Już niewielkie zaburzenia hormonalne mogą powodować opóźnienia w miesiączkowaniu.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy