Czy powinnam wykonać ponownie bHCG?

Witam, mam regularne cykle 25 dni. 13 dnia cyklu monitoring owulacji ( owulacja potwierdzona, 14 dnia cyklu ból jajnika lewego, z tego miała być owulacja,) odbyty pełny stosunek 14 i 15 dnia cyklu bez zabezpieczenia 27 dnia cyklu wykonano laboratoryjne badanie BETA - HCG wynik <0,100 ( ujemny). Dzisiaj już 30 dzień cyklu i nadal brak miesiączki. Nigdy nie zdążyło mi się opóźnienie w miesiączkowaniu ( jedynie jak byłam w ciąży). Oczywiście udam sie do lekarza celem wyjaśniania braku miesiączki, bo zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyn może być wiele, jednak chciałabym się dowiedzieć czy powinnam wykonać powtórne badanie BETA - HCG ( np w innym laboratorium)?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie zaszkodzi powtórzyć badania hormonu beta-HCG. Najlepiej wykonywać je w terminie spodziewanej miesiączki bądź po upływie 10-14 dniach od zbliżenia, które mogłoby zakończyć się ciążą. Jeśli po takim czasie badanie gonadotropiny kosmówkowej daje wynik negatywny, to najprawdopodobniej kobieta nie jest w ciąży, a brak miesiączki wynika z innej przyczyny.

Więcej na temat samego badania przeczytać można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Brak miesiączki w terminie może świadczyć również o zaburzeniach hormonalnych lub nieprawidłowościach ginekologicznych. Niekiedy brak okresu związany jest z silnym stresem, odchudzaniem, nadmierną aktywnością czy dalekimi podróżami. Jeśli mimo upływu czasu miesiączka nie pojawi się w najbliższym czasie, a testy ciążowe nadał będą dawały wynik negatywny, to proszę udać się do ginekologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.