Czy to możliwe, że wyniki testów są błędne?
Witam, Ostatnią miesiaczke mialam 9 tygodni temu, wyniki testów uciążowych są pozytywne, jednak bylam 3 dni tu u ginekologa i mówił że ciąży nie widzi. Ale testy dalej wychodzą pozytywne. Dodam że mam pcos i przyjmuję leki. To możliwe żeby wynik testów był błędny przez pcos i leki? skoro na usg lekarz nic nie widzi, a juz 9 tygodni od ostatniej miesiączki minęło

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
jeżeli test ciążowy wychodzi pozytywny, to oznacza to, że we krwi znajduje się hormon – gonadotropina kosmówkowa. Jest on produkowany niemal wyłącznie w czasie ciąży – na późniejszym etapie za jego produkcję odpowiedzialne jest łożysko. Poza ciążą beta hCG jest wykrywalne w moczu czy krwi tylko w kilku przypadkach.
Odsyłam do naszej infografiki: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.
Jednym z nich są leki zawierające ten hormon – niestety nie wspomina Pani, jakie leki na PCOS Pani stosuje, bo niektóre z nich (zawierające hormon w swym składzie) mogą powodować, że wykonany test ciążowy będzie fałszywie pozytywny.
Być może zainteresuje Panią nasz artykuł na temat zespołu policystycznych jajników:
Również niektóre nowotwory mogą powodować wzrost beta hCG we krwi, stąd jeżeli zostanie wykluczony wpływ podjętego przez Panią leczenia na ewentualnie fałszywie pozytywny wynik testu, warto rozważyć diagnostykę w kierunku nowotworów.
Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jajnika-objawy-leczenie.