Czy to możliwe, że wyniki testów są błędne?

Witam, Ostatnią miesiaczke mialam 9 tygodni temu, wyniki testów uciążowych są pozytywne, jednak bylam 3 dni tu u ginekologa i mówił że ciąży nie widzi. Ale testy dalej wychodzą pozytywne. Dodam że mam pcos i przyjmuję leki. To możliwe żeby wynik testów był błędny przez pcos i leki? skoro na usg lekarz nic nie widzi, a juz 9 tygodni od ostatniej miesiączki minęło

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli test ciążowy wychodzi pozytywny, to oznacza to, że we krwi znajduje się hormon – gonadotropina kosmówkowa. Jest on produkowany niemal wyłącznie w czasie ciąży – na późniejszym etapie za jego produkcję odpowiedzialne jest łożysko. Poza ciążą beta hCG jest wykrywalne w moczu czy krwi tylko w kilku przypadkach.

Odsyłam do naszej infografiki: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Jednym z nich są leki zawierające ten hormon – niestety nie wspomina Pani, jakie leki na PCOS Pani stosuje, bo niektóre z nich (zawierające hormon w swym składzie) mogą powodować, że wykonany test ciążowy będzie fałszywie pozytywny.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł na temat zespołu policystycznych jajników:

Również niektóre nowotwory mogą powodować wzrost beta hCG we krwi, stąd jeżeli zostanie wykluczony wpływ podjętego przez Panią leczenia na ewentualnie fałszywie pozytywny wynik testu, warto rozważyć diagnostykę w kierunku nowotworów.

Więcej informacji na ten temat odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jajnika-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.