Czy to mogło sfałszować wynik testu?

Witam. Od 8 miesięcy staraliśmy się z partnerem o dziecko. Ale przez 8 miesięcy się nie udawało. 16 sierpnia miałam ostatnia miesiączkę. Kontrolnie zrobiłam test ciążowy z wyznacznikiem tygodnia 3 dni temu. Test wykazał 1-2 tydzień ciazy. Później zrobiłam jeszcze 3 najzwyklejsze testy dzień po dniu. Wszystkie pozytywne. Umówiłam się do ginekologa. Okazało się ze nie widzi ciazy ale ze to może być za wcześnie. Za to jest mała torbiel na jajniku. Czy to może sfałszować wynik testu? Czekam na wyniki bety ale bardzo się denerwuje.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę zaufać ginekologowi – prawdopodobnie faktycznie jest za wcześnie (sugeruje się, by do lekarza na pierwszą wizytę udać się około 6. tygodnia ciąży), natomiast testy ciążowe obecnie charakteryzują się wysoką czułością oraz niezwykle rzadko zdarza się wynik zafałszowany. O tym, co może powodować, że test ciążowy wyjdzie pozytywny mimo braku ciąży mówi infografika dostępna pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-moze-miec-wplyw-na-wynik-testu-ciazowego.

Torbiele na jajnikach nie powinny powodować wzrostu poziomu beta hCG, zatem nie powinny również dawać fałszywie pozytywnych wskazań testu ciąży. Natomiast bywa, że cysty na jajnikach pojawiają się na początku ciąży, a nawet rosną jeszcze przez jakiś czas, osiągając rozmiar kilku centymetrów. Więcej na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika.

Sugeruję, by spokojnie poczekała Pani na wyniki badania beta hCG, warto także ponowić badanie po kilku dniach, by sprawdzić poprawność przyrostu oraz ocenić wiek ciąży. Następnie, z wynikami, proszę udać się do ginekologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.