Czy ten lek może wpłynąć na wynik testu ciążowego?

Czy lek Cyclodynon może sfałszować wynik testu ciążowego? Test ciążowy zrobiony dzisiaj jest pozytywny czy możliwe że nie jestem w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam, lek Cyclodynon wpływa na obniżenie hormonu prolaktyny, natomiast pozostaje bez związku z beta hCG, zatem jego zażywanie nie powinno wpływać na wynik testu ciążowego. Wynik fałszywie dodatni w przypadku nowoczesnych testów ciążowych do użytku domowego występuje tylko w określonych sytuacjach. Są to niektóre nowotwory i torbiele na jajnikach, powodujące wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi, niedawna ciąża zakończona poronieniem i leki stosowane w leczeniu niepłodności, zawierające hormon beta hCG. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią na pytanie internautki, tu zostały wymienione inne czynniki wpływające na zafałszowanie wyniku testu ciążowego: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-przyczyny-falszywie-dodatniego-wyniku-testu-ciazowego. Także w przypadku ciąży biochemicznej oraz pozamacicznej test ciążowy pokaże dwie kreski, mimo iż taka ciąża nie wiąże się z rozwojem płodu w macicy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-pozamaciczna-pierwsza-rzecz-jakiej-szukamy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.