Czy przed wykonaniem testu ciążowego muszę odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry Czy aby wykonać test ciążowy z krwi muszę odstawić tabletki anty aby go wykonać ? Czy tabletki anty nie wpływają na wynik testu ? Chodzi o to czy Np przez branie tabletek i wykonałam test z krwi beta hcg podczas brania czynnych tabletek z hormonami to jakbym była w ciąży to wynik wyjdzie i będzie wskazywać na ciąże ? Tabletki anty nie mogą wpłynąć na wynik ze np beta hcg z krwi będzie negatywna czyli nie będzie wskazywała na ciąże a ciąża będzie ? Czy ma znaczenie kiedy wykonam test ciążowy z krwi czy podczas brania tabletek z hormonami czy placebo to nie zmienia różnicy jakby ciąża była to by beta hcg z krwi to wskazała ? Proszę o szybka odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej nie zafałszuje wyniku testu ciążowego. Choć tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, to nie powinny one mieć wpływu na poziom gonadotropiny kosmówkowej.

W związku z tym może Pani wykonać test ciążowy podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma znaczenia, czy będą to tabletki zawierające substancję czynną czy też tabletki placebo, które nie zawierają hormonów.

Potwierdzeniem tych słów są odpowiedzi na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-wykonac-test-ciazowy-przyjmujac-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przyjmujac-tabletki-antykoncepcyjne-wyniki-testu-hcg-krwi-sa-wiarygodne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/test-ciazowy-podczas-krwawienia-z-odstawienia-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.