Czy ten wynik testu ciążowego faktycznie ją oznacza?

5 tygodni temu poroniłam. Po poronieniu objawy ciąży zaczęły mi przechodzić, m. in. zmalały mi piersi. Jednak ostatnio zauważyłem, że znowu zaczęły rosnąć i boleć. Dodatkowo wciąż nie dostałam okresu więc postanowiłam zrobić test ciążowy, który wyszedł pozytywny (druga kreseczka była bardzo blada). Czy taki wynik testu w moim przypadku koniecznie musi oznaczać ciążę? Po poronieniu już współżyłam z moim partnerem (z zabezpieczeniem). Czy możliwe jest, że hCG w moim organiźmie wciąż się utrzymuje co powoduje pozytywny wynik testu? Czy może też to powodować ponowy wzrost rozmiaru piersi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

często zdarza się, że po poronieniu poziom hormonu beta-HCG nadal jest podwyższony, co daje pozytywny wynik testu ciążowego.

To, jak szybko beta-HCG spadnie zależy między innymi od poziomu gonadotropiny kosmówkowej w momencie poronienia oraz tego, w jaki sposób doszło do zakończenia ciąży. Nie ma więc norm, które mówiłyby, kiedy nastąpi całkowity spadek. Bywa, że trwa to tygodniami. W takiej sytuacji test ciążowy może dawać wynik fałszywie pozytywny.

Dosyć szybko po poronieniu możliwe jest również ponowne zajście w ciążę. Choć zdarza się, że lekarze zalecają odczekać trzy miesiące między poronieniem a staraniami, to kolejna ciąża po stracie możliwa jest już podczas pierwszej owulacji. Najlepiej byłoby sprawdzić poziom beta-HCG, aby ocenić, czy hormon ma tendencję spadkową.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podwyzszony-poziom-bhcg-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysoki-poziom-beta-hcg-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twarde-i-powiekszone-piersi-po-poronieniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.