Czy jest torbiel korowa w nerce?

Witam serdecznie!

Zdiagnozowano u mnie żylaki naczynia powrózka prawego o średnicy 3mm i lewego 2mm. Próba Valsavy (+ -) -nie wiem czy to dobrze czy źle? Moje pytanie to, czy tej wielkości żylaki są bardzo duże i trzeba je operować? Czy te żylaki mogą być przyczyną pobolewania nerek? Do tego odczuwam jakby takie punktowe pieczenie po prawej stronie, ból pojawia się tak jakby na granicy prawej strony pęcherza (od mojej strony patrząc) chociaż nie wiem czy to jeszcze pęcherz.

Czy żylaki mogą być przyczyną częstego oddawania moczu, infekcji pęcherza? Ostatnio mam uczucie jakbym miał przeziębiony pęcherz (parcie na pęcherz), brałem antybiotyk (Monural 1 saszetka 8g), ale nie pomógł objawy są takie same. W badaniu USG nerek wyszło coś takiego: Miedniczka nerki lewej przepełniona. Torbiel korowa śr 11mm w dolnej części nerki prawej, w nerce lewej 2 torbiele okołomiedniczkowe śr do 6mm. Czym jest ta torbiel korowa?

Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam!

Witam!

Prawidłowe naczynia żylne splotu wiciowatego mają około 0,5 do 1,5mm średnicy. Żylaki powrózka nasiennego są rozpoznawane zwykle w badaniu ultrasonogranicznym, struktury żylne do rozpoznania powinny mieć co najmniej 3mm, mogą też zwiększać swoją średnicę podczas próby Valsalvy (zwiększenie ciśnienia tłoczni brzusznej, np. podczas kaszlu czy parcia na stolec). Wskazania do operacyjnego leczenia żylaków powrózka nasiennego u dorosłych to najczęściej występowanie dolegliwości bólowych, obustronnych żylaków, postęp zaawansowania zmian i niepłodność. Zmiany mogą powodować dolegliwości bólowe/uczucie dyskomfortu w okolicy pachwinowej lub moszny. Nie mają związku z zapaleniem pęcherza. Torbiel korowa to przestrzeń płynowa ograniczona torebką. Należy do zmian łagodnych. W postępowaniu obowiązuje monitorowanie zmiany (jeśli jest niewielka, pojedyncza i nie daje dolegliwości) i stałe okresowe badanie USG.

Pozdrawiam serdecznie!