Czy jest wszystko ok?

Biochemia: Alat 58 U/I ^ [<34], Aspat 34 U/I ^ [<31], Kreatynina 0,66 mg/dI [0,6 - 1,1], eGFR (MDRD) >60 ml/min/1,73 >60, Mocznik 41 mg/dI [15 - 45]. Hematologia WBC 6,9 K/uI [4,5 - 10], LYM 1,6 K/uI [0,9 - 5], LYM% 23,6% [19 - 48], MID 0,6 K/uI [0 - 1,8], MID% 8,4% [0,1 - 13,5], GRAN 4,7 K/uI [1,9 - 8], GRAN% 68,0% [40 - 74], RBC 4,09 M/uI v [4,2 - 5,4], HGB 12,7 g/dI [12 - 16], HCT 38,4% [37 - 47], MCV 94,0 fI [79 - 105], MCH 31,1 pg ^ [27 - 31], MCHC 33,1 g/dI [33 - 38], RDW 12,5% [11,5 - 14,5], PLT 240 K/uI [150 - 400], MPV 11,1 fI ^ [8 - 11].

Jestem kobietą, mam 37-lat i okazało się, że przekwitam, zażywam od maja 2009 hemostin mita, od 22 sierpnia 2009 femoston. Od 01 lipca 2009 zażywam też Lerivon 30 mg od depresji i w ostatnim czasie Aulin, gdyż od 2002 roku mam problem z kręgosłupem - DYSKOPATIA L5-S1. W 1990 byłam chora na żółtaczkę (rozpoznanie - Hepatitis Vilaris Bag/+/ II Graviditas V ml. Anaemia Soc). Piszę o tym, gdyż pobolewa mnie wątroba, przy oddawaniu moczu (pod koniec siusiania) bardzo mnie kłuje, opuchnięte miewam kostki, stopy, kolana. Codziennie od mniej więcej 26 czerwca 2009 zaobserwowałam 37,36 stan podgorączkowy. Badany był mocz 14 sierpień 2009, wynik - analiza moczu bez zmian.

Od 22 sierpnia odstawiłam Lerivon 30 mg, bo coś mi mówi, że to ten lek jest przyczyną tych objawów. Badania wyżej podane były wykonane 20 sierpnia 2009. Pani doktor nie dała mi skierowania na te badania, bo gdy dowiedziała się, że biorę hormony, oburzyła się wielce, gdyż jest, jak powiedziała, antyhormonalna, i wszystkie dolegliwości, jakie zgłaszam zrzuca na hormony i wysyła mnie do ginekologa, a ginekolog mówi, że to nie ma nic wspólnego z hormonami. Dość mam być piłeczką pingpongową i wzięłam sprawy w swoje ręce i zrobiłam te badania, nawet nie wiem czy takie, jakie trzeba. Bardzo proszę o pomoc w ich zdiagnozowaniu, gdyż ja się na tym nie znam, no i nie wiem, który lek mi szkodzi. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję. Iwona

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Myślę, że nie do końca dobrze się stało, że odstawiła Pani lerivon bez konsultacji z lekarzem. Jest mało prawdopodobne, aby Pani złe samopoczucie było związane z przyjmowaniem tego leku (choć oczywiście zawsze istnieją wyjątki i nie można wykluczyć takiej ewentualności). Skoro jednak lek został już odstawiony, to można sprawdzić, czy zaprzestanie przyjmowania spowoduje ustąpienie dolegliwości.

Jeśli tak się nie stanie, to sugerowałabym, że opisane dolegliwości mogą mieć swoją przyczynę internistyczną i powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z internistą. Konieczne jest wykonanie usg brzucha (aby sprawdzić, jak wygląda wątroba, w badaniach laboratoryjnych parametry wątrobowe są lekko podwyższone) oraz badania ogólnego moczu. Powinna Pani również udać się do psychiatry, gdyż po odstawieniu lerivonu konieczne jest włączenie innego leku.