Czy kamica nerkowa ma związek z tarczycą?

Czy kamica nerkowa ma jakikolwiek związek z tarczycą? Od killku lat cierpie na niedoczynność tarczycy i dosyć często dopadają mnie infekcje układu moczowego, ból w dole brzucha (niezbyt silny) Ostatnio właśnie znajomy uświadomił mnie, że problemy z tarczycą mogą skutkować kamicą nerkową i zastanawiam się czy to prawda?

Dzień dobry,

Znacznie istotniejszy wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej mają przytarczyce - gruczoły leżące w sąsiedztwie tarczycy. W przypadku ich nadczynności może dochodzić do nawrotowej kamicy nerkowej. Proszę oznaczyć sobie stężenie wapnia we krwi, a jeśli będzie za wysokie, to konieczne będzie również oznaczenie stężenia parathormonu. Z uwagi na nawracające infekcje sugerowałbym Pani wykonanie posiewu moczu z antybiogramem i skuteczne przeleczenie choroby.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz